Tiež hľadáte spôsob ako sa chrániť pred komármi a „neobdarovať“ svoju rodinu štípancami a bodnutiami od kliešťov? Nechcete na seba a svoje deti striekať ďalšiu chémiu a ste radšej za šetrné prírodné riešenia? Potom si môžete skúsiť vyrobiť vlastný domáci prírodný repelent.

Poznáte to, je ich príliš veľa a niektoré roky sa doslova premnožia. Otravné komáre a iný štípajúci hmyz. Najprv poriadne naprší, potom sa oteplí a komáre sa vyroja v húfoch.

Podľa odborníkov budú komáre a kliešte vzhľadom na zmenu klímy čoraz väčším problémom.

Mnohé mestá pristupujú k chemickým postrekom, aby situáciu s komármi zmiernili. Chemický postrek proti komárom však prináša mnoho negatív a nie vždy je dostatočne účinný. Okrem toho je neúčinný na kliešte, ktoré navyše môžu prenášať nebezpečné ochorenia.

Nechcete na seba a svoje deti striekať ďalšiu chémiu a ste radšej za šetrné prírodné riešenia? Potom si môžete skúsiť vyrobiť vlastný domáci prírodný repelent. 

Výhodou domáceho repelentu je šetrnosť k citlivej detskej pokožke, vysoká účinnosť, šetrnosť k životnému prostrediu a v neposlednom rade bude určite lacnejší, než syntetické prípravky z drogérie.

V tomto článku Ako sa chrániť pred komármi sa dozviete: 

 • ako si vytvoriť domáci prírodný repelent proti komárom, kliešťom a inému hmyzu
 • čo pomôže, keď vás už niečo poštípalo.

Súčasťou našich tipov je použitie esenciálnych olejov od doTERRA. Možno sa pýtate prečo práve esenciálne oleje?

V prvom rade – esenciálne oleje sú prírodné látky. Ak ich používame správne, sú pre človeka neškodné. Keďže pochádzajú z prírody, nepredstavujú pre životné prostredie žiadnu záťaž.

Druhá dôležitá vec – niektoré esenciálne oleje sú vo svojej podstate repelentné. Dôvod je jednoduchý – rastliny ich „vyrábajú“  práve na odpudenie hmyzu (škodcov).

Avšak nie všetky esenciálne oleje sú vhodné pre tento účel. Ktoré teda vybrať? To sa dozviete práve v našich tipoch.

Tipy na prírodný repelent od doTERRA

Skôr než sa pustíte do prípravy domáceho repelentu proti komárom a kliešťom, je potrebné si ujasniť spôsob aplikácie a kto bude uvedený prípravok používať. Nie je totiž jedno, či budeme repelent s esenciálnymi olejmi aplikovať na nahú pokožku alebo striekať na oblečenie, a tiež či je určený pre dospelú osobu alebo pre deti.

Terrashield doterra repelent flasticka zena a dievca v lese

1. Repelent na pokožku, na telo

Pokiaľ chceme repelent s esenciálnymi olejmi aplikovať na pokožku, esenciálne oleje musia byť dokonale rozpustené v základnom oleji. Vhodný je frakcionovaný kokosový olej alebo iný BIO jedlý olej. 

Repelent pre dospelých:

 • 30 ml rastlinný olej
 • Spolu 30 kvapiek 2-3 esenciálnych olejov pre dospelých môžete použiť tieto: Eucalyptus, Lemon Eucalyptus, Spearmint, Peppermint, Citronella, Lavender, Clove, Melaleuca, TerraShield

Repelent pre deti:

 • 30 ml rastlinný olej
 • Spolu 6 kvapiek 2-3 esenciálnych olejov, pre deti radšej použite menej dráždivé oleje: Lavender, Spearmint, Lemon Eucalyptus, Citronella

2. Repelent do rozprašovača

Repelentné esenciálne oleje nakvapkáme rovno do vody – takýto „rýchly repelent“ odporúčame striekať len na textil, napr. oblečenie, prikrývky, ruksak, atď.). 

Viete, že esenciálne oleje sa vo vode nerozpúšťajú a zostanú plávať na hladine? Prípravok preto nezabudnite pred každým použitím intenzívne pretrepať a ihneď nastriekať na textil. 

Upozornenie: Takýto repelent nie je vhodný na pokožku, keďže esenciálne oleje nie sú rozpustené a mohli by spôsobiť podráždenie pokožky.

Prírodný Repelent na textil na báze vody: 

 • 30 ml prevarenej vody izbovej teploty
 • 30 kvapiek celkovo 2-3 olejov, pre detičky postačí 6-9 kvapiek: Eucalyptus, Lemon Eucalyptus, Spearmint, Peppermint, Citronella, Lavender, Clove, TerraShield

Repelent do prírody na pokožku na báze alkoholu: 

Repelentné esenciálne oleje nakvapkáme do liehu – čím „silnejší“ alkohol, tým lepšie rozpustenie olejov a repelent bude bezpečnejší aj pri aplikácii na pokožku. 

Ak použijete ako nosič vodku, repelent nebude vhodný na priamu aplikáciu na pokožku, ale aj tak to bude to lepšia alternatíva ako oleje v čistej vode, keďže esenciálne oleje už budú čiastočne rozpustené.

Repelentný účinok možno vylepšiť tým, že esenciálne oleje nakvapkáme do klinčekovej tinktúry.

Tinktúru si vyrobíme veľmi jednoducho – cca 100g klinčekov (korenie) zalejeme 1 litrom aspoň 40% alkoholu, ale ideálne 80% a necháme lúhovať aspoň 2 týždne.

Pozor! Tinktúra má hnedú farbu a takto pripravený repelentný prípravok nebude vhodné striekať na svetlé oblečenie.

Recept na prírodny repelent s alkoholom: 

 • 30 ml 40%-80% alkoholu (čím vyššie %, tým lepšie) príp. klinčekovej tinktúry 
 • 30 kvapiek celkovo 2-3 olejov (u detí postačí 6-9 kvapiek): Eucalyptus, Lemon Eucalyptus, Spearmint, Peppermint, Citronella, Lavender, Clove, TerraShield

Upozornenie: esenciálne oleje sú prírodné prchavé latky, preto je potrebné repelent naniesť znova po 2-3 hodinách. 

3. Repelentná zmes pre difúzer

1 kvapka LEMONGRASS al. CITRONELLA

1 kvapka MELALEUCA

1 kvapka TYMIAN

1 kvapka EUKALYPTUS

1 kvapka ROSEMARY

alebo vyskúšajte zmes TERRASHIELD

4. Ako utíšiť svrbenie a čo na štípance od hmyzu?

Aj vaše deti si nevedia prestať ranku škrabať, aj keď im vysvetľujete nech to nerobia? Alebo to robíte aj vy, aj keď viete, že to situáciu iba zhorší? Skúste si pomôcť týmito trikmi:

Štípanec čo najskôr schlaďte kockou ľadu alebo studenou vodou. Niekomu pomáha naopak teplý obklad – treba vyskúšať, na čo reagujete lepšie.

Z esenciálnych olejov doTERRA dobre zaberajú tieto:

 • olej z čajovníka (MELALEUCA alebo TEA TREE), ktorý pôsobí protizápalovo a pomáha upokojiť podráždenú pokožku
 • olej z levandule (LAVENDER) upokojí podráždenú pokožku
 • olej z mäty piepornej (PEPPERMINT) schladí miesto poštípania a zredukuje svrbenie, nanášajte len na neporušenú pokožku
 • zmes olejov PURIFY je čistiaca zmes, ktorá utíši podráždenú pokožku

Zdroje a inšpirácia:
terramia.sk
YouTube/Terramia
aroma-explorer.sk