Chudnutie ako na to – téma, ktorá určite zaujíma väčšinu z nás, keďže ide o jedno z najčastejších novoročných predsavzatí.

My dámy sa túžime jednoducho vybrať do obchodu a kúpiť si konečne to, čo sa nám páči. Snívame ako pôjdeme na dovolenku k moru alebo len na kúpalisko a sebavedomo odhalíme naše vyšportované telo. Je toho viac o čom snívame a bránia nám v tom kilá navyše.

Ako na chudnutie?

Máme pre vás dobrú správu. Schudnúť a dostať sa do formy sa dá aj relatívne rýchlo. Ako zdravé chudnutie sa vo všeobecnosti považuje schudnúť cca 0,3 kg − 1 kg týždenne. Všetko nad tento limit môžeme považovať za „rýchle“ a nie zdravé chudnutie. Predstavte si, že by ste za mesiac schudli 2-4 kilá. To už je slušný výsledok, čo poviete?

TIP: Nečakajte na žiadne symbolické dátumy – Nový rok, pondelok, nový mesiac a dovoľte si začať cestu k svojmu lepšiemu JA hneď.

Radi by sme vám ponúkli pár návodov ako schudnúť a dostať sa do formy už navždy

Najefektívnejším spôsobom ako schudnúť nadbytočné kilá je kombinácia 2 krokov:

  1. Úprava stravy – jedálniček na chudnutie
  2. Pravidelný pohyb

Jedálniček na chudnutie

Ukazuje sa, že úprava jedálnička sa podieľa na znížení váhy až v 70-80%.

Zabudnite na diéty, pri ktorých síce zhodíte nadbytočné kilá, ale po ich skončení hrozí, že ich naberiete späť.

Naplánujte si racionálny jedálniček na chudnutie, ktorý budete vedieť dodržiavať dlhodobo.

Odporúča sa dodržiavať tieto recepty na chudnutie:

  • Dodržujte pitný režim aspoň 2,5-3l čistej vody alebo nesladeného bylinkového čaju denne
  • Obmedzte sladkosti a všetky slané pochutiny
  • Nehladujte, raňajkujte a doprajte si 5 jedál denne, tak sa vyhnete návalom vlčieho hladu
  • Ovocie jedzte len dopoludnia, popoludní má byť v jedálničku už len zelenina
  • Alkohol, koláčik si doprajte len výnimočne (a nie, každý deň nie je nejaká príležitosť)
  • Pri hlavných jedlách znížte veľkosť príloh a radšej si doprajte zeleninu na rôzne spôsoby
  • Teraz je veľkým trendom prerušovaný pôst alebo intermittend fasting, keď napríklad 16 hodín hladujete a počas 8 hodín jete racionálnu a vyváženú stravu.

TIP: Môže trvať aj dva týždne, kým si na zmenu jedálnička zvyknete. Pokiaľ cítite medzi jedlami hlad, kľudne si dajte zeleninu.

Keď neviete ako na zmenený jedálniček, dajte si poradiť. V dnešnej dobe existuje množstvo centier nutričného poradenstva, kde vám vypracujú jedálniček na mieru. Ako pridanú hodnotu vám poskytnú aj pravidelné priebežné poradenstvo na vašej ceste za štíhlym a zdravým telom.

Cviky na chudnutie a pravidelný pohyb

Chcete mať silné a štíhle telo? V tomto prípade úprava jedálnička stačiť nebude. Pri chudnutí nestrácate len tuk a vodu, ale aj svaly.

Pre zníženie váhy sa odporúča cvičiť 3-4 krát za týždeň aspoň 40 minút. Menej časté cvičenie je tiež zdraviu prínosné, ale nemusí stačiť na schudnutie prebytočných kíl.

Najlepšie by bolo, pokiaľ by ste si našli niekoľko aktivít, ktoré by ste striedali, aby vás pohyb bavil aj dlhodobo.

Veľmi efektívne cviky na chudnutie obsahuje silový tréning. Nemusíte sa báť ani veľkých svalov. Dobre nastavený silový tréning vám pomôže budovať krásnu ženskú postavu a zároveň zhadzovať tuky.

Najnovšie výskumy ukazujú, že naštartovať spaľovanie tukov môžete aj za relatívne krátky čas – a to vďaka intervalovému tréningu. Počas neho sa striedajú krátke úseky vo veľmi vysokej frekvencii s oddychovými úsekmi. Vyskúšajte cvičenia označené HIIT alebo TABATA.

Pokiaľ nie ste bývalý vrcholový športovec, odporúčame vám nájsť si osobného trénera alebo prihlásiť sa do rôznych komunít zameraných na cvičenie. Zostavia vám tréning na mieru a zároveň vás budú povzbudzovať na vašej ceste za zdravým a štíhlym telom.

TIP: Pri každom ďalšom tréningu si mierne zvýšte náročnosť. Stačí, keď zakaždým spravíte o jeden drep viac. Tak bude váš progres rýchlejší.

Pár kľúčových tipov na záver:

Plánujte, plánujte, plánujte

Naplánujte si všetko, čo budete počas dňa jesť, kedy a ako budete cvičiť. Pokiaľ máte deti, dohodnite si niekoho na stráženie na čas vášho cvičenia.

Postupujte malými krokmi

Chápeme, že by ste chceli vidieť výsledky už po pár dňoch snaženia. Spomeňte si však koľko vám trvalo, kým ste sa dostali sem. Asi niekoľko rokov zanedbávania. Vaše telo si musí zvyknúť na nový režim. Buďte k sebe láskavá a trpezlivá.

Najdôležitejšie: dajte seba na prvé miesto

Áno, zaslúžite si zdravé a silné telo. Bez kompromisov. Nie ste sebecká. Keď ste vy zdravá a spokojná, šírite radosť aj okolo seba. Preberte svoju zodpovednosť za svoje zdravie a vydržte na svojej ceste. Možno tak inšpirujte aj ďalších.

Aj esenciálne oleje doTERRA vám môžu pomôcť na vašej ceste.

Chudnutie ako kontrola chutí – Smart&Sassy doTERRA

Patentovaná zmes esenciálnych olejov Smart & Sassy doTERRA alebo kapsule Slim & Sassy je účinným bojovníkom proti návalom hladu a pomáha vám kontrolovať chute počas dňa. Obsahuje esenciálne oleje grapefruitu, citrónu, mäty piepornej, zázvoru a škorice kasia. Vďaka grepu napomáha odvodniť váš organizmus a zázvor znižuje chuť na sladké.

Kvapnite 1-2 kvapky do fľaše s vodou a popíjajte počas dňa. Neobsahuje žiadne kalórie. Prípadne užite kapsule ako tabletky na chudnutie.

POZOR: S esenciálnymi olejmi odporúčame používať len sklenené fľaše.

Detox a očista – Zendocrine doTERRA

Detoxikačná zmes esenciálnych olejov Zendocrine doTERRA podporuje prirodzenú schopnosť tela zbaviť sa nežiadúcich látok. Táto silná zmes kombinuje esenciálne oleje rozmarínu, koriander a borievku – známe svojimi detoxikačnými vlastnosťami a schopnosťou podporovať zdravú funkciu pečene a obličiek, zatiaľ čo mandarínka a muškát majú čistiaci účinok na toxíny. Zendocrine pomáha vyčistiť telo toxínov a voľných radikálov.

Užite 1 kvapku v pohári vody ráno počas 10 dní ako súčasť vašej ozdravnej kúry.

Motivácia – Motivate doTERRA

Naštartujte svoju motiváciu do cvičenia a chudnutia aj vďaka jemnej a sviežej vône esenciálnych olejov v zmesi Motivate doTERRA.

Zmes napomáha tým, ktorých vôľa stagnuje a potrebuje byť nakopnutá. Táto zmes je nápomocná predovšetkým v čase únavy a neúspechu, keď človek stratil energiu a motiváciu potrebnú na dokončenie dôležitých úloh.

Naneste zmes na zápästia, zátylok a na čelo ku vlasom aby ste cítili povzbudzujúcu vôňu. Použite pred cvičením alebo kedykoľvek potrebujete extra dávku motivácie chudnutie ako.

Držíme vám palce na vašej ceste za vaším zdravším JA.

Zdroj: http://www.doterra.com