Viete, čo je difuzer, alebo ho priamo vo svojom príbytku aj využívate? Ide o malého pomocníka v domácnosti, ktorý dokáže razom prevoňať a zároveň aj zútulniť domov. 

V dnešnej dobe sú už na trhu dostupné difuzéry v najrozličnejších dizajnoch, a tak sa tento malý elektrický prístroj rovnako môže stať aj štýlovým doplnkom v domácnosti. 

Takéto aróma difuzéry navyše pracujú na rôznych technológiách. Veľmi obľúbené a moderné sú v dnešnej dobe hlavne takzvané ultrazvukové, respektíve ultrasonické difuzéry. 

Výborne zvlhčujú prostredie a zároveň difuzer vďaka vhodnému esenciálnemu oleju roznesie vôňu po celej miestnosti.

Aké sú všetky výhody používania elektrických aróma difuzérov v domácnostiach, ako a kedy ich vlastne používať, kde ich umiestniť a ktoré esenciálne oleje si vybrať? Všetko dôležité sa dozviete v tomto blogu.

Aroma difuzer. Prečo mu povedať v domácnosti áno?

Elektrické ultrazvukové aróma difuzéry pracujú na princípe ultrazvukových vibrácií. Tie síce nepočujeme, no oni zato úspešne dokážu rozvibrovať molekuly vody.

Uvoľňovať sa začnú mikročiastočky ľahšie ako vzduch a zo zariadenia začnú unikať vo forme jemnej studenej vodnej pary. Súčasne sa do ovzdušia dostávajú aj častice esenciálneho oleja.

Difuzer ako zvlhčovač vzduchu

Vďaka celému popísanému procesu dochádza k zvlhčovaniu ovzdušia, čo je vítané najmä v období, keď je veľmi suchý vzduch. Ten mnohým jedincom vadí a výrazne škodí. Môže mať negatívny vplyv na dýchacie cesty, oči a pokožku.

Okrem toho aróma difuzéry zabezpečujú pohlcovanie nepríjemných pachov v domácnosti a zároveň perfektne prečistia vzduch v miestnosti. Ich účinky a vplyv často súvisia s tým, aké oleje do nich zvolíte. 

Aromalampa a doterra oleje

Mnohé éterické oleje majú protivírusové, antiseptické aj antibakteriálne vlastnosti a výrazne zlepšujú kvalitu vzduchu.

Pomáhajú tak bojovať s plesňami, chemikáliami či baktériami v ovzduší. Vďaka tomu pozitívne vplývajú na naše zdravie.

Dokonca môžu účinne odpudzovať hmyz. Použitie tých správnych olejov v difuzéri môže pomôcť pri bolestiach hlavy, zlej koncentrácii či celkovom napätí. Navyše predstavujú skutočne originálnu dekoráciu do každého obydlia.

Ako difúzer doTerra používať?

Návod na použitie aróma difuzéra spravidla nájdete priamo v balení konkrétneho elektrického zariadenia. Ten je vhodné dôsledne dodržiavať, aby ste predišli poškodeniu prístroja. 

Aj my však máme pre vás zopár tipov na jeho použitie. Po zaobstaraní si aróma difuzéra si človek totiž môže klásť otázku, kam ho vlastne umiestniť. 

Tento úžasný pomocník si nájde miesto v každom byte, dome, pokojne aj na chalupe či v internátnej izbe. 

Aroma difuzer a jeho umiestnenie

Umiestniť ho môžete všade tam, kde je potrebný, či už do kuchyne, obývačky alebo spálne. Konkrétne umiestnenie v danej izbe nie je až tak podstatné, no je možné vybrať napríklad miesto, kde sa viac hýbe vzduch.

Môže to byť pri okne, taktiež pri stále sa otvárajúcich a zatvárajúcich dverách či na mieste, okolo ktorého sa často chodí. Vďaka tomu sa vôňa ešte rýchlejšie roznesie po miestnosti. Výborné je ho však umiestniť aj v blízkosti chorého jedinca. 

Difuzér v domácnosti

môžete používať prakticky počas celého dňa a nepretržite. No a čo sa týka množstva esenciálneho oleja, to závisí od veľkosti miestnosti či intenzity vône, ktorá vám vyhovuje. 

Do izby vo veľkosti 15 mstačí pridať asi 4 až 8 kvapiek. S množstvom, ako aj konkrétnymi druhmi olejov, môžete experimentovať.

Difuzer – aké esenciálne oleje použiť?

Nakoniec sa ešte môžeme pozrieť na rozličné éterické oleje, ktoré je vhodné do elektrických aróma difuzérov použiť. Možné je voliť napríklad na základe aktuálneho ročného obdobia. Zima a jeseň si pýtajú skôr zemité vôňe, ktoré bývajú ťažšie. 

Aromaterapia a doterra olejceky pre aroma difuzér

Môžete voliť esenciálny olej z borievky, pomarančov, cédrového dreva, či iných ihličnanov. Cez leto a na jar sú zase vítané ľahšie, svieže a vzdušné vône.

Vhodný je mätový olej, citrónový či olej Ylang Ylang, ktorý pôsobí upokojujúco na nervový systém človeka. Difuzér s týmto olejom si zapnite vtedy, keď máte zlú náladu, pociťujete stres či pocity úzkosti.

Levandula a Adaptiv esenciálne oleje

Ak si potrebujete po dlhom dni dopriať relax a vyčistiť hlavu, použiť tiež môžete esenciálny levanduľový olej. Ten podporí i dobrý spánok. Obľúbenou zmesou pôsobiacou pri strese je zmes esenciálnych olejov Adaptiv

Cez leto sú skvelým pomocníkom oleje zo spomínanej levandule, taktiež z cédrového dreva či repelentná zmes Terrashield. Účinne totiž odháňajú komáre či mušky.

Imunita a prechladnutie

V prípade nachladnutia pridajte do difuzéra eukalyptový olej, ktorý prinesie uvoľnenie dutinám. 

Skvelé dezinfekčné a čistiace účinky má zase čajovníkový olej, známy aj ako tea tree oil. Pre očistu vzduchu a pomoc pri problémoch s dýchacími cestami bola vyvinutá zmes esenciálnych olejov doTERRA Air

Samozrejme, pri výbere zohľadnite aj vaše osobné preferencie. Ak vám nejaká vôňa nie je po vôli, radšej ju vymeňte za inú.

Difuzer môže byj aj prenosný, ako napríklad Pilot od doTERRA:

Zdroj: doterra.com