Esenciálne oleje sú prírodné prchavé aromatické látky, ktoré sa nachádzajú v kvetoch, semenách, kôre, stonkách, koreňoch, či iných častiach rastlín a plodov. Môžu byť silno a krásne voňajúce.

Ak vnímate vône prírody, či už kvetinových záhonov plných ruží a levandule, alebo ste cítili vôňu čerstvej mäty a bazalky, vnímate krásu a bohatstvo esenciálnych olejov. Pripomenú vám vôňa pomarančov, škorice a klinčekov Vianoce, či vyvolajú vo vás spomienky na detstvo? Aj to je jedným z účinkov esenciálnych olejov.

Oleje môžu pozdvihnúť náladu, upokojiť zmysly, aj vyvolať silný emocionálny zážitok. Použitie esenciálnych olejov však siaha ďaleko za hranicu ich voňavého využitia.

Ich výskyt v prírode nie je náhodný, sú totiž životodarnou podstatou rastliny. Chránia ju pred škodlivými vplyvmi prostredia i mikroorganizmov. Rovnako účinne vedia chrániť aj ľudské telo, keďže vedia preniknúť bunkovou membránou a zlikvidovať napr. vírusy. 

V niektorých našich krajoch je tradícia užívať sušené bylinky. Esenciálne oleje sú však 50-70 krát účinnejšie, keďže ich koncentrácia je veľmi vysoká. Na získanie 1 litra esenciálneho oleja mäty je potrebná až 1 tona rastlinného materiálu. 

Esenciálne oleje sa využívajú už tisícročia v mnohých kultúrach pre ich liečivé a terapeutické vlastnosti. Aj moderné trendy sa čoraz viac vracajú späť k prírodnej starostlivosti o zdravie a rastúci záujem vedeckej obce prináša nové schválenia alternatívnych zdravotníckych praktík, ktoré vedú k znovuobjaveniu skutočných zdravotných účinkov esenciálnych olejov. 

Ako esenciálne oleje fungujú?

Keď otvoríte fľašu čistého esenciálneho oleja, vaše zmysly sú okamžite naplnené silnou vôňou, a to aj z diaľky. Váš nos zachytí prirodzene sa vyskytujúce prvky esenciálneho oleja.Každý esenciálny olej sa líši svojím prírodným zložením, takže vôňa a benefity sú tiež jedinečné pre každý olej. Napríklad levanduľový olej obsahuje prvky, vďaka ktorým je účinný na upokojenie podráždenej pokožky, na zníženie úzkosti a pocit napätia a na podporu pokojného spánku.

A napríklad vnútorné užitie kadidla podporuje imunitný, nervový a tráviaci systém a pomáha zachovať zdravé bunkové funkcie.

aromaterapia kategoria doterra sk dadoma

Esenciálne oleje vám môžu zmeniť život

Množstvo výrobkov, ktoré používame v našom každodennom živote, obsahuje syntetické chemikálie. Tieto neprirodzené produkty nám môžu škodiť a dokonca negatívne ovplyvňovať spôsob myslenia, cítenia a života.

Čisté esenciálne oleje ponúkajú alternatívu k syntetickým výrobkom. Esenciálne oleje sú však viac ako len prírodné produkty. Každý olej má jedinečné chemické zloženie, éterické oleje majú desiatky benefitov pre telo i myseľ.

Výhody esenciálnych olejov sú určené chémiou rastlín. Ak sú tieto prírodné chemikálie správne extrahované a spracované, môžu vám pri pravidelnom užívaní pomôcť fyzicky, psychicky a emocionálne.

Na čo sa esenciálne oleje používajú?

Pri bližšom zoznámení sa s esenciálnymi olejmi môžete byť prekvapení aké všestranné je ich využitie. Esenciálne oleje sa môžu používať na dennej báze. Môžete s nimi robiť veľmi veľa, ale najmä:

  • vdychovať krásne vône pre zlepšenie nálady a uvoľnenie stresu a napätia
  • liečiť rôzne zdravotné ťažkosti prírodnou a nesyntetickou cestou
  • ošetriť boľavé svaly, popáleniny, modriny, rany a škrabance      
  • zlepšiť imunitu a obranyschopnosť celej rodiny  
  • pozitívne ovplyvniť svoju váhu a apetít
  • vymeniť toxické čistiace prostriedky vo svojej domácnosti za účinnú prírodnú alternatívu
  • vytvoriť vlastnú kozmetiku bez nežiadúcich chemických látok
  • vyskúšať chutné recepty,

a to všetko v cenovo dostupnej forme prírodného riešenia.

Pravidelným užívaním esenciálnych olejov je preukázateľne možné pozitívne ovplyvniť úroveň diskomfortu či bolesti. Zároveň to človek dokáže samostatne a okamžite, bez nutnosti užívať syntetické látky a pri nižších nákladoch za množstvo, ktoré je pre pozitívny výsledok potrebné.

Čo robí esenciálne oleje efektívnymi?

Niektoré esenciálne oleje upokojujú, posilňujú a uzemňujú, zatiaľ čo iné dodávajú energiu, zohrievajú a obnovujú – ale všetky esenciálne oleje sú prírodné. Rôzne esenciálne oleje vám umožňujú prirodzene a účinne udržiavať imunitu a zdravie a riešiť rôzne zdravotné ťažkosti.

Vďaka množstvu esenciálnych olejov ich môžete využiť v rôznych situáciách podľa svojich želaní a potrieb. Práve táto všestrannosť spôsobila ich rastúcu popularitu najmä u tých, ktorí hľadajú najlepšie prírodné riešenia.

Ľudia majú radi, že môžu používať esenciálne oleje v rôznych situáciách bez toho, aby museli kupovať ďalšie produkty.

Video o tom Čo je esenciálny olej a ako sa vyrába v doTERRA

Použité zdroje:
www.doterra.com
www.youtube/doterra_europe
www.teramia.sk