V uplynulom storočí došlo k obrovskej zmene v oblasti aromaterapie a používania esenciálnych (éterických) olejov. Ako si vybrať esenciálne oleje? Všeobecný trendsa vracia späť k prírodným zdravotným a čistiacim výrobkom a priniesol esenciálne oleje do popredia a sprístupnil ich na širšie využitie.

Výber mnohých vysoko kvalitných éterických olejov a mnohých značiek v našich obchodoch a na internete môže pôsobiť zahlcujúco. Podľa akých kritérií by ste sa mali rozhodovať pri výbere oleja pre vás a vašu rodinu?

Na trhu nájdete množstvo výrobkov rôznych značiek. Vzhľadom k tomu, že ide o výrobky neregulovaného priemyslu, ich kvalita a zloženie sa môže značne líšiť.

Ako si vybrať esenciálne oleje a kritériá pre výber vysoko kvalitného oleja:

1. Náklady na esenciálne oleje

Je dôležité si uvedomiť odkiaľ esenciálne oleje pochádzajú. Na výrobu jedného litra mätového oleja (Peppermint) je potrebná 1 tona mätových lístkov.

To znamená, že éterické oleje dobrej kvality nebudú nikdy lacné. To neznamená, že drahšie oleje budú vždy lepšie ako lacnejšie oleje, ale staré príslovie „ak sa zdá byť príliš dobré na to, aby to bola pravda, pravdepodobne je,“ tu určite platí. 

Nenechajte sa zmiasť predajcami, ktorí ponúkajú esenciálne oleje za veľmi nízke ceny alebo účtujú rovnakú cenu za všetky svoje oleje. Pri investovaní do čistých esenciálnych olejov vás môže upokojiť fakt, že oleje sú tak vysoko koncentrované a pre väčšinu aplikácií je potrebné len malé množstvo. Takže aj drahší olej, ako napr. Kadidlo (Frankincense), môže byť z dlhodobého hľadiska nákladovo efektívny.

2. Čistota esenciálnych olejov

Obava, že oleje nie sú čisté, je na mieste. Oleje sa falšujú v rôznych fázach výroby a rôznymi spôsobmi. 

Nájdenie čestného predajcu špecializovaného na esenciálne oleje, minimalizuje alebo odstráni riziko nákupu falšovaného oleja. Keďže je to ich primárny zdroj podnikania, tak budú dbať o svoju reputáciu.

Hľadajte olej, ktorý obsahuje iba aromatické rastlinné zlúčeniny, je bez prísad, alebo syntetických olejov.

Čisté oleje zvyčajne uvádzajú botanický názov rastliny, napr. Lavandula angustifolia, skôr než pojmy ako „esenciálny olej z levandule“. Vyhnite sa olejom, ktoré boli vytvorené synteticky.

3. Kvalita a éterické oleje

Skutočné esenciálne oleje sú tie, ktoré boli minimálne upravované počas extrakčného procesu. Vyberte si esenciálny olej, ktorý bol extrahovaný parnou destiláciou alebo mechanickým lisovaním za studena

Olej maximálnej kvality by mal byť len 100 % čistý rastlinný olej a nič viac. Určite to rozoznáte aj podľa vône. Napríklad to, čo sa predáva ako levanduľa, tak musí aj voňať a nemali by ste cítiť nič iné.

Ako prvú voľbu vyhľadajte oleje, ktoré sú organické. Akékoľvek znečisťujúce látky na rastlinách môžu byť koncentrovanejšie v esenciálnom oleji. Toto je obzvlášť dôležité v prípade citrusových esenciálnych olejov, pretože tie sa tradične silne postrekujú pesticídmi. 

Výraz „organický“ znamená rôzne veci v rôznych krajinách, je to však ďalší možný ukazovateľ kvality. Na trhu nájdete tiež oleje z fariem, ktoré nie sú certifikované ako ekologické, ale nepostrekujú svoje plodiny a mnoho vysokokvalitných olejov sa tiež pestuje vo voľnej prírode.

4. Reputácia esenciálnych olejov

Kupujte si olej od výrobcu, ktorý má reputáciu výrobcu vysoko kvalitných výrobkov.

5. Účel pre použitie esenciálnych olejov

Výber esenciálneho oleju bude závisieť od účelu – chcete, aby pomohol zvýšiť vašu náladu alebo potrebujete niečo na ošetrenie popáleniny? Informácie o účinkoch a benefitoch esenciálnych olejov nájdete napríklad aj v rôznych publikáciách o aromaterapii.

Prečo si vybrať oleje doTERRA:

Prečo milujeme esenciálne oleje od doTERRA? Esenciálne oleje doTERRA sú 100% prírodné a spĺňajú kritériá najvyššej terapeutickej triedy. 

Ide o čisté prírodné látky

Esenciálne oleje doTERRA sú čisté, prírodné, aromatické látky, ktoré sa získavajú opatrnou extrakciou z rastlín. Neobsahujú prídavné látky ani umelé prísady, ktoré by oslabovali ich aktívne vlastnosti, a neobsahujú ani žiadne znečisťujúce látky či iné reziduálne chemikálie.

Účinné pre zdravie

Účinnosť oleja závisí od samotnej rastliny, rovnaký druh rastliny, vypestovaný na dvoch rôznych miestach, bude mať odlišné chemické zloženie. Keď sa rastliny pestujú v optimálnej pôde, teplote a klíme, vyprodukujú esenciálny olej vyššej kvality, presne tak, ako to určila príroda sama. 

Esenciálne oleje a špeciálne patentované zmesi doTERRA majú účinky tak na fyzickej úrovni, ako aj na emocionálnej úrovni. 

Kombináciou rôznych esenciálnych olejov a zmesí sa ich efektivita často znásobuje až nad úroveň preukázateľne dokázanú vedeckým výskumom. Ide o jav synergie, ktorý podlieha v súčasnosti dôkladnému skúmaniu.dōTERRA testovanie kvality a čistoty esenciálnych olejov

Spoločnosť dōTERRA úzko spolupracuje s globálnou sieťou chemikov a pestovateľov esenciálnych olejov, aby boli vybrané iba rastlinné výťažky správneho druhu, ktoré boli pestované v ideálnych podmienkach a zbierané šetrne v ten správny čas. To všetko zabezpečuje zachovanie maxima účinných látok.

doTERRA laboratorne esty skusky gas chromatography
doTERRA testovanie vzoriek v procese výroby Zdroj: doterra.com

Skúsení destiléri zručne vyťažia aromatické zložky rastlín, a tie sú podrobené chemickej analýze, aby bola zaručená čistota a zloženie. Esenciálne oleje dōTERRA certifikovanej čistej testovanej triedy CPTG predstavujúnajbezpečnejšie a najprínosnejšie oleje, ktoré sú dnes na svete dostupné.

Práve čistota a kvalita olejov doTERRA je zárukou bezpečného použitia bez vekového obmedzenia a umožňuje niektoré oleje používať aj vnútorne bez závislostí, spojených s bežne predpisovanými liekmi.

CPTG doTERRA testovanie esenciálnych olejov

CPTG Testovanie a kvalita esenciálnych olejov doTERRA

Testovanie protokolov CPTG vyžaduje použitie nezávislých laboratórií pre štandardizáciu CPTG a testovanie kvality. Protokol CPTG nevykonáva vláda ani regulačné agentúry v danom odvetví a nepredstavuje povolenie regulačného orgánu pre produkty dōTERRA.

Tento štandard je tým najprísnejším v tomto odvetví a certifikuje, že v esenciálnych olejoch nie sú žiadne prídavné látky, syntetické zložky či škodlivé nečistoty, ktoré by znižovali ich kvalitu. dōTERRA posúva tento štandard ešte ďalej, keď vykonáva množstvo testov na svojich produktoch a baleniach. 

Tieto testy umožnia, aby mali výrobky dlhú a efektívnu dĺžku spotreby. Predtým ako sa výrobok dostane na trh, sa každá šarža esenciálnych olejov dōTERRA rozsiahlo testuje vo vlastných zariadeniach a tiež v dôveryhodných laboratóriách tretích strán prostredníctvom CPTG® procesu pozostávajúceho z troch krokov, aby ste mali istotu, že dōTERRA produkty dostanete vždy v tej najvyššej kvalite.

Keďže neexistuje žiaden kontrolný úrad na esenciálne oleje, dōTERRA sa zaväzuje k poctivosti tým, že vytvorila štandard v tomto odvetví, ktorý potvrdzuje, že obsah každej fľaštičky je zhodný s vyjadreniami o čistote a kvalite, ktoré sú na jej obale.

S dōTERRA CPTG® esenciálnymi olejmi si môžete byť istí, že každý produkt je bezpečný a účinný, a že tak vydrží počas celej doby skladovania.

Použité zdroje:
www.doterra.com
www.teramia.sk