Vedeli ste, že na efektívne použitie esenciálnych olejov nepotrebujete vysokoškolské vzdelanie z chémie? So základným pochopením bezpečného užívania a metód aplikácie je ľahké začať s esenciálnymi olejmi aj bez predchádzajúcich skúseností.

pouzitie esencialne oleje mata laboratorium  skumavka

Začíname s esenciálnymi olejmi

Keď začínate s esenciálnymi olejmi, nezabudnite na tieto veci:

  • Stanovte si použitie a výhody oleja, ktorý chcete použiť.
  • Postupujte podľa pokynov na etikete a balení.
  • Ak máte akékoľvek otázky alebo pochybnosti ohľadom vášho zdravotného stavu, obráťte sa najskôr na vášho lekára.

Esenciálne oleje sa používajú na širokú škálu účelov v oblasti emocionálneho aj fyzického zdravia. Môžu sa používať samostatne alebo v komplexných zmesiach v závislosti od skúseností používateľa a želaných účinkov. 

Esenciálne oleje sa zvyčajne používajú jedným z troch spôsobov: aromatické rozptyľovanie, nanášanie na pokožku alebo vnútorná konzumácia. 

Ich účinok je silnejší, keď sa užíva menšie množstvo, t.j. pár kvapiek pravidelne, než veľké množstvo jednorazovo. Pri esenciálnych olejoch platí menej je viac. Taktiež riedenie prispieva k preniknutiu účinných látok do organizmu vo väčšom množstve. 

Aromaterapia esenciálnymi olejmi

Aromatické použitie esenciálnych olejov je obzvlášť účinné.

Vôňa môže vyvolať silné fyziologické, mentálne a emocionálne reakcie. Esenciálne oleje sú rýchlo absorbované pachovými receptormi, ktoré majú priame spojenie s limbickým systémom. To je časť mozgu, ktorá ukladá naše spomienky a emócie. Niektoré esenciálne oleje majú povznášajúce alebo osviežujúce účinky, zatiaľ čo iné sú upokojujúce.

Najjednoduchšie je esenciálne oleje vdychovať priamo z fľaštičky alebo inhalovať pár kvapiek z dlaní. Pozor, deťom nikdy nekvapkajte olej do dlaní, aby si nimi nedotkli tváre a očí.

Pre rozptýlenie v miestnosti oleje difúzujeme prostredníctvom tzv. difuzéra, do ktorého nakvapkáme 4-8 kvapiek oleja. Difuzér uvoľňuje účinné látky olejov prostredníctvom vyparovania vodnej pary.

inhalácia z difuzéra jemná para čistič vzduchu a zvlhčovač

Pri týchto olejoch nie je vhodné používať vonné lampy s čajovou sviečkou, v ktorých sa olej a jeho účinné látky pália. 

Difúzovanie olejov ovplyvňuje náladu, otvára dýchacie cesty a zároveň prečisťuje vzduch a likviduje patogény vo vzduchu. 

Iné aromatické spôsoby použitie esenciálnych olejov:

  • Naneste olej na vatový tampón a vložte ho do prieduchov klimatizácie vášho auta.
  • Oleje zmiešajte v rozprašovači s vodou a nastriekajte na nábytok, koberce alebo posteľnú bielizeň.
  • Pridajte olej do prášku v práčke alebo do sušičiek.
  • Použitie v čistiacich prostriedkoch do domácnosti.

Nanášanie na pokožku (topicky)

Esenciálne oleje pri nanášaní na pokožku môžu zlepšiť stav a pevnosť pleti. Môžu byť tiež použité ako súčasť upokojujúcej masáže. Predtým než nanesiete olej na pokožku, sa uistite, že dodržiavate všetky odporúčania na etikete a pokyny na riedenie.

Kvapnutím oleja priamo na pokožku alebo vmasírovaním do pokožky postihnutého miesta sa účinné látky dostávajú do krvného obehu už za 30 sekúnd. Pre podporu celkového zdravia a imunity votrite do chodidiel, na krk a chrbát. Pre podporu špecifických orgánov nanášame na reflexné body na chodidlách alebo ušiach. 

Iné topické spôsoby pre použitie esenciálnych olejov:

  • Pridajte niekoľko kvapiek oleja do teplého kúpeľa.
  • Pripravte horúci alebo studený obklad namočením látky do vody, pridaním esenciálnych olejov a následným položením na požadované miesto.
  • Pridajte olej do telového mlieka alebo oleja a naneste na pokožku.

Citlivé oblasti, ktorým sa treba vyhnúť:

  • Citlivé oblasti tváre, napríklad pokožka okolo očí.
  • Oči a vnútorné zvukovody.
  • Ranená alebo poškodená pokožka.

Pre vyššiu účinnosť a zníženie citlivosti na pokožke riedime v podkladovom oleji. Riedenie je vhodné zvlášť pre osoby s citlivou pokožkou a pri deťoch. 

Vnútorne použitie esenciálnych olejov

Niektoré esenciálne oleje je možné užiť aj vnútorne. Predtým, než olej užijete vnútorne, preverte si, či je konkrétny olej vhodný aj na takéto užitie. 

Pri vnútornom užití vstupujú esenciálne oleje cez gastrointestinálny trakt priamo do krvného obehu, prostredníctvom ktorého sa transportujú do celého tela. Esenciálne oleje sa ľahko transportujú do všetkých orgánov tela vrátane mozgu.

Kvapnite 1-2 kvapky do pohára s vodou, pod jazyk, či s lyžičkou medu. Niektoré oleje je vhodné užiť iba v prázdnej želatínovej kapsule. To, či je olej vhodný k vnútornému užitiu, nájdete v popise produktov.

Étericke oleje a frekvencia užívania

Pri dospelých zvyčajne stačí užiť 2-3 kvapky. Pri drobných zdravotných obmedzeniach je použitie esenciálneho oleja postačujúce len raz. Ak účinok za nejaký čas pominie, jednoducho použite olej znovu. Nie je nezvyčajné, že ľudia používajú pár kvapiek každé 2-3 hodiny, kým zdravotné obmedzenie pretrváva

V akútnych prípadoch používame olej každých 20 minút, kým symptómy neustúpia, následne pokračujeme s aplikáciou vo frekvencii každých 4-6 hodín. Pri chronických obmedzeniach opakujeme aplikáciu olejov alebo špeciálnych zmesí 2-4 krát denne.

Upozornenie pre použitie esenciálnych olejov

sú prirodzene bezpečné a pri správnom použití majú len málo nežiaducich vedľajších účinkov, ak vôbec nejaké majú. Sú však silne koncentrované a mali by sa používať opatrne. 

Používajte iba číre esenciálne oleje a dodržiavajte všetky výstražné označenia a pokyny. Esenciálne oleje sa nikdy nesmú aplikovať do očí, nosa alebo do vnútorného zvukovodu. Ak sa tak nedopatrením stane, nikdy ich nevymývajte vodou, ale akýmkoľvek jedlým olejom. 

Ak sa pri vonkajšom používaní esenciálnych olejov na pokožke objaví začervenanie alebo podráždenie, naneste na postihnuté miesto rastlinný olej, napríklad frakcionovaný kokosový olej a následne rieďte kým ho nezačnete tolerovať – esenciálne oleje sa nedajú rozriediť vodou. 

Fotosenzitivita – pokiaľ ste si aplikovali masážne na pokožku citrusové oleje (Bergamot, Lemon, Wild Orange, Lime, Grapefruit, atď.), či zmesi, ktoré ich obsahujú, nesmiete sa minimálne po dobu 12 hodín vystavovať akémukoľvek UV žiareniu. V opačnom prípade sa môžu prejaviť zmeny pigmentu – škvrny, fľaky na pokožke. Informácie o fotosenzitivite nájdete pri popisoch produktov.

Ak ste tehotná alebo v zdravotnej starostlivosti, pred používaním esenciálnych olejov sa poraďte s vaším lekárom.

Zdroje a inšpirácia:
doterra.com
youtube.com/doterra_europe
terramia.sk